etusivulle etusivulle
etusivulle haku yhteystiedot

LT-INNO -hanke

Luonnontuotealan innovaatioverkosto ja toimialan uudet mahdollisuudet
(LT-INNO)
-hankkeessa kootaan luonnontuotealaan liittyviä verkostoja sekä ennakoidaan alan markkinoita ja eri toimialojen rajapintojen tarjoamia kaupallisia mahdollisuuksia. Selvitystyön perusteella laaditaan luonnontuotealan toimintaohjelma, joka antaa kärjet alan tutkimus- ja kehittämistyölle aluetasolla ja kansallisesti.

Lisätietoa hankkeen toiminnasta löytyy LT-INNON blogista.

Hanke toteutetaan kolmen ELY-keskuksen alueella Lapissa, Pohjois-Pohjanmaalla ja Etelä-Pohjanmaalla vuosina 2012-2014. Lisäksi hankkeella on "sisarhanke" Keski-Pohjanmaalla.

Hanketta rahoitetaan Manner-Suomen maaseudun kehittämisohjelmasta.


Hanketta toteuttavat:

Helsingin yliopisto, Ruralia-instituutti
Yhteyshenkilö Juha Rutanen, puh. 040 5737 568, juha.rutanen(at)helsinki.fi
hankkeen koordinaatio, kansainvälisyyskartoitus, luonnonaineiden bioaktiiviset yhdisteet

Foodwest Oy
Yhteyshenkilö Jukka Lähteenkorva, puh. 040 543 6781, jukka.lahteenkorva(at)foodwest.fi
elintarvikeala

Oulun ammattikorkeakoulu Oy (Oamk)
Yhteyshenkilö Johanna Kinnunen, puh. 046 9067 844 johanna.kinnunen(at)oamk.fi
raaka-ainetuotanto, muu luonnontuotealan toiminta

Maa- ja elintarviketalouden tutkimuskeskus (MTT), Rovaniemi
Yhteyshenkilöt Rainer Peltola, puh. 0400 190 143, rainer.peltola(at)mtt.fi sekä Outi Manninen, puh. 050 3797 593, outi.h.manninen(at)mtt.fi
luonnontuotteet matkailu- ja hyvinvointipalveluissa

Itä-Suomen yliopisto
Yhteyshenkilö Saija Miina, puh. 050 372 9320, saija.miina(at)uef.fi
ennakoinnin suunnittelu ja ohjaus sekä ennakointityöpajojen vetäminen

Teknologiakeskus KETEK Oy
Yhteyshenkilö Leena Favén, puh. 044 725 0273, leena.faven(at)ketek.fi sekä Satu Ikonen, puh. 040 772 2358, satu.ikonen(at)ketek.fi
teknologia-aihealueen tarkastelu

Lapin ammattikorkeakoulu Oy
Yhteyshenkilö Seija Niemi, puh. 020 7985 483, seija.niemi(at)lapinamk.fi
asiantuntijatyö Oamk:n tehtävissä

 
Copyright © 2005 Suomen luontoyrittäjyysverkosto ry